A sikítófrász jön rám, amikor valaki szájából meghallom a tuti igazságot, a kommunista farbát, hogy "ennek a problémának a rendszeren belül nincs megoldása". Eleget hallom ezt az érvet a radikális baloldaliakkal folytatott internetes viták során. Ez egy tipikus kommunista fordulat a párbeszédben, egy alapigazság kimondása, ami mégsem jelent semmi többet, mint "nesze semmi, fogd meg jól!".
Krausz Tamás is pár nap alatt másodszor hozza rám a sikítófrászt. Először november 14-én a párizsi merénylet apropóján az Eszmélet társadalomkritikai és kulturális folyóiratban megjelent cikkével, majd az ott leírt gondolatait ismétli meg az atv vele készült riportfilmjében. Ezek után tényleg föl lehet tenni a kérdést önmagunknak: mi vezetett a párizsi merényletekhez?
Krausz Tamás is elkezdi mondani, hogy a Szovjetunió szétesése után az egypólusú világrend... Meg a nyugati nagyhatalmak, a világ területi újrafelosztása... és a többi hasonló bölcsességek. Ez persze mind igaz, senki nem is vitatja.
Aztán úgy 9:55 tájékán elhangzik a farba, hogy "ezen a világrenden belül ennek a problémának nincs megoldása"! Mint a csapból, csak úgy dől a sok bölcsesség Krausz Tamásból. Úgy 10:00 tájékán már odáig eljut, hogy egy új gazdálkodási módot kell bevezetni. Csak így egyszerűen, bele a közepébe, és néven nevezi a tutit.
Kedves Krausz Tamás! Most már csak azzal a farbával tessék szíves lenni előrukkolni nekünk, hogy a világrendet hogyan kell megváltoztatni?
De amíg a világrend-változtatás van folyamatban, ne tessék elfelejteni megkérni az Iszlám Államot, hogy addig esetleg a torokmetélést, a feldarabolást és a terrorcselekményeket felfüggeszthetné... Mert szépnek szép, hogy mindez csak az ellentétek mesterséges szítására jó, de azért talán joggal aggasztja az európaiakat...
Gratulálunk Krausz Tamásnak, hogy Londonban elnyerte az Év Könyve díjat a Lenin monográfia angol fordításával. Mégis sajnálkozásomnak szeretnék hangot adni, hogy nekünk csak ilyen radikális baloldali értelmiség jutott. Mert amit a párizsi terrorista merényletek kapcsán előadott, az bizony "nesze semmi, fogd meg jól!".
De azon szóhoz sem tudok jutni, hogy Krausz Tamás a riportfilmben 7:00 körül a globalizáció és a nemzetállamiság közötti ellentétet közönséges tévedésnek nevezi. Ezek szerint nem is érzékeli a veszélyt, amit a globális kapitalista világállam veszélye az emberiség számára jelent? Hát igen, egyesek jól elvannak Lenin monográfiákkal...